Thomson Linear K2G10-48V-BR-18 B-Track linear actuator operates at 48 Vdc with a 600 lbf force rating. This heavy-duty actuator features a bracket mount and is designed for industrial automation applications requiring precise linear motion.
MODEL K2G10-48V-BR-18
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680451252 |
| Voltage | 48 Vdc |
| Weight | 17 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 24.32 in |
| [S] | 18 in |
Performance
| Performance | Value |
| Duty Cyle | 25 % |