We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XP1.0G30-24V-06 Actuator, B-Track, 24 Vdc, 2800 lbf, Connector
MODEL K2XP1.0G30-24V-06
$1,907.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 152.40 mm / 6.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Maximum Current Draw | 12.5 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | None |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 12,460 N / 2,801 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 11.68 mm/s / 0.46 in/s |
| Min Speed | 7.62 mm/s / 0.30 in/s |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | LWP21-190W-CW-BR |
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-339-2 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-156-10 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-217-5 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-163-8 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 3V560 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4L480 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more