Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XEP1.2G30-24V-06 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 2800 lbf, Extended Performance variant with 1.2 in lead and 6 in stroke. Designed for heavy-duty industrial positioning and factory automation applications.
MODEL K2XEP1.2G30-24V-06
$1,907.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 152.40 mm / 6.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Maximum Current Draw | 12.5 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | 10" DT04-4P |
| Control | None |
| Feedback | End of Stroke |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 12,460 N / 2,801 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 11.68 mm/s / 0.46 in/s |
| Min Speed | 7.62 mm/s / 0.30 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Boston Gear 30726341 SSF7180B-30C-B5-GS is a 30:1 single reduction stainless steel worm gear speed reducer from the 700 Series. It features a 1.8" center distance, 56C quill flange input, and a left-side solid output shaft with a 0.875" bore. The stainless steel housing provides corrosion resistance for washdown environments.
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSF7180B-30C-B5-GS |
$2,237.44
Each
Free Shipping orders over $100
Dormer B957N9WASHER 0144572 Shell Reamer Arbor - Spare Parts (B956) N9 WASHER
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | B957N9WASHER |
$5.44
Each
Free shipping
BALAX 91256-000 M16 x 1.5 6H Taperlock Set BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 91256-000 |
$346.29
Each
Free Shipping orders over $100
$70.30
Each
Free shipping
$29.04
Each
Free shipping
BALAX 30236-00T 7/8-14 PH6 SPPT Thredshaver TIN
| Brand | Balax |
| Model | 30236-00T |
$241.88
Each
Free Shipping orders over $100
Chicago-Latrobe 11154 #30 12 IN A/C EXTENSION DRILL
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 11154 |
$16.33
Each
Free shipping
$27.41
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more