Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.2G05-24V-BR-02 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 300 lbf, 2 in stroke. Extended Performance variant with bracket mount. Designed for industrial automation and positioning applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2EP1.2G05-24V-BR-02
$1,422.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 50.80 mm / 2.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | 10" DT04-4P |
| Control | None |
| Feedback | End of Stroke |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 1,335 N / 300 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 71.12 mm/s / 2.80 in/s |
| Min Speed | 40.64 mm/s / 1.60 in/s |
E-Z LOK 31915 Threaded Insert for Metal - 1-1/4-12 x 1.5D
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 31915 |
$16.93
Each
Free shipping
$395.35
Each
Free Shipping orders over $100
$113.21
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K2120.15011A1 Cam Lever Size 1 D=10-32 A=70.4 B=21.5 Aluminum Black RAL9005 Powder-Coated Comp: Steel
| Brand | Kipp |
| Model | K2120.15011A1 |
$14.18
Each
Free shipping
$136.74
Each
Free Shipping orders over $100
$45.31
Each
Free shipping
1/4"-20 x 1" Socket Head Cup Point Set Screw, Hex Key Drive, Coarse, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-101325 |
$15.20
Per Bx
Free shipping
Bestorq AX98 Classical Cogged V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | AX98 |
$14.17
Each
Free shipping