We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G10-12V-BR-32 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 600 lbf force, 32 in stroke. Extended Performance variant with bracket mount for heavy-duty industrial positioning.
MODEL K2EP1.0G10-12V-BR-32
$2,140.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680956771 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 10 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [S] | 32 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD5/3V14.00 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD6/3V6.90 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD6/3V6.00 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD4/3V14.00 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | M1-D012-0025-A04-LN-M |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-100-25M-LLUK |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2EP1.5G20-24V-BRL-12 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more