K2G30-12V-BR-12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G30-12V-BR-12 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 1500 lbf force, 12 in stroke, with bracket mount and connector.
MODEL K2G30-12V-BR-12
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Protective coatings and O-ring seals throughout.
  • Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
  • Ball detent over load clutch.
  • Thermal overload incorporated into the motor.
  • Heavy wall construction
  • Heat treated gears
Specifications
SpecificationsValue
Anti-rotationNo
Brakeno (self Locking)
ConnectionConnector
Connector TypePackard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987
IP RatingIP65/IP69K
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Screw TypeAcme
Temperature Max150 °F
Temperature Min-20 °F
UPC Number883680975802
Voltage12 Vdc
Weight14.3 lb
Dimensions
DimensionValue
[A]18.32 in
[S]12 in
Performance
PerformanceValue
Duty Cyle25 %
Load, Dynamic1500 lbf
Load, Static, Max3000 lbf
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Reviews
Electric motor
12 volt motor
Great place to order from.
5.8 inch actuator