We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2P1.2G30-12V-BR-04 Actuator, B-Track, 12 Vdc, 1500 lbf, Connector
MODEL K2P1.2G30-12V-BR-04
$1,483.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
| UPC | 884107335353 |
| Altra Master No. | 20040239 |
| Family Name | B-Track K2 |
| Model No. | K2 |
| Motor Voltage | 12 |
| Load Capacity | 1,500 |
| Load Capacity | 6,675 |
| Screw Type | Hybrid Acme |
| Stroke Length | 4.00 |
| Stroke Length | 100 |
| Operation Temperature Range | -20°F to +150°F (-40°F to +176°F available) |
| Operation Temperature Range | -29°C to +65°C (-40°C to +80°C available) |
| Static Load Capacity | 3,000 |
| Static Load Capacity | 13,345 |
| A Dimension(English) | 10.32 |
| A Dimension | 262.10 |
| Normal Operating Voltage | 10-16 VDC (Ratings are at 12 VDC Normal) |
| Control Model | Fixed Limit Switch |
| Gear Ratio | 30 / 1 |
| Motor Type | Standard |
| Nut Type | Bronze Nut |
| Base Fitting Alignment | Standard |
| IP-Rating | IP69K Static (IP65 capable) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 889D-E4DC-H |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800H-N106A |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL4535234 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 990M8 |
| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | UCP 206 19 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more