Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XEP1.0G10-24V-22 Actuator, B-Track, 24 Vdc, 1200 lbf, Connector
MODEL K2XEP1.0G10-24V-22
$1,984.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 558.80 mm / 22.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Maximum Current Draw | 12.5 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | None |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 5, 340 N / 1, 200 lbf |
| Load, Static | 13, 345 N / 3, 000 lbf |
| Max Speed | 35.81 mm/s / 1.41 in/s |
| Min Speed | 17.27 mm/s / 0.68 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
RAB EZPANHE2X4-46YN/D10 EZPAN Edge-Lit Panel HE 2X4 46W 3500K 120-277V Dim LED White
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPANHE2X4-46YN/D10 |
$127.70
Each
Free Shipping orders over $100
$1,142.12
Each
Free Shipping orders over $100
RAB EZPANHE2X4-23YN/D10 EZPAN Edge-Lit Panel HE 2X4 23W 3500K 120-277V Dim LED White
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPANHE2X4-23YN/D10 |
$123.65
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon HT6BAND-Y HT-Series Correct Connect® Color Band
| Brand | Dixon |
| Model | HT6BAND-Y |
$2.60
Each
Free shipping
Outer Ring for Thrust Roller Bearings
| Brand | NTN Bearing |
| Model | GS81209 |
$33.38
Each
Free shipping
RAB EZPAN2X4-40YN/D10/E2 Edge-Lit Emergency Battery 2X4 40W 3500K 120-277V Dim LED White
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN2X4-40YN/D10/E2 |
$282.43
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon ADS4GR ADS Gauge Rod
| Brand | Dixon |
| Model | ADS4GR |
$612.96
Each
Free Shipping orders over $100
RAB GUS4-50YW/D10/E2 Surface Wrap 4 Ft 50W Emergency 3000K 120-277 White 0-10V DIM
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GUS4-50YW/D10/E2 |
$379.05
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more