Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G30-12V-BR-14 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 1500 lbf force, bracket mount, 14 in stroke. Designed for heavy-duty industrial positioning with a compact rectangular extrusion housing and acme or ball screw drive.
MODEL K2G30-12V-BR-14
$1,101.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 889208038899 |
| Voltage | 12 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 20.32 in |
| [S] | 14 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
$289.01
Each
Free Shipping orders over $100
$123.64
Each
Free Shipping orders over $100
Rosta 06061004 SE-F 27 METRIC ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 06061004 |
$154.51
Each
Free Shipping orders over $100
$2,082.15
Each
Free Shipping orders over $100
Gates 2BK28.1/2 is a Light Duty V-Belt Sheave with 2 grooves, 2.8" outside diameter, B section, and 1/2" finished bore. Designed for fractional-horsepower drives in light industrial and agricultural equipment. Cast-iron construction provides reliable performance in low-torque applications.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2BK28.1/2 |
$77.58
Each
Free shipping
Rosta 02020900 MB100 x 750 Element W/Bolt ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 02020900 |
$10,931.24
Each
Free Shipping orders over $100
Gates BK34.7/8 is a Light Duty V-Belt Sheave with a single groove, 3.4" outside diameter, B section, and 7/8" finished bore. Designed for fractional-horsepower drives in light industrial and agricultural equipment. Cast-iron construction provides reliable performance in low-torque belt-drive applications.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BK34.7/8 |
$39.96
Each
Free shipping
$251.49
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more