Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XEP1.4G20-24V-04 Actuator, B-Track, 24 Vdc, 2200 lbf, Connector
MODEL K2XEP1.4G20-24V-04
$2,009.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 101.60 mm / 4.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Maximum Current Draw | 12.5 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 9,790 N / 2,201 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 17.27 mm/s / 0.68 in/s |
| Min Speed | 4.57 mm/s / 0.18 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Grundfos 96084028 CRN 3-11 A-FGJ-G-V-HQQV 3PH 2HP TEFC 60HZ
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084028 |
$2,463.50
Each
Free Shipping orders over $100
Jason 17.0M039 JASON TYPE 400 FLAT BELT
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 17.0M039 |
$13.63
Each
Free shipping
Grundfos 96082889 CRN 1-11 A-FGJ-G-E-HQQE 3PH 1.5HP TEFC 60
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082889 |
$2,304.25
Each
Free Shipping orders over $100
Grundfos 96082686 CRN 1-5 A-P-G-E-HQQE 1PH 0.5HP TEFC 60HZ
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082686 |
$1,585.19
Each
Free Shipping orders over $100
Grundfos 96083731 CRN 3-12 A-P-G-E-HQQE 2HP 60HZ 56C Pump End Only
| Brand | Grundfos |
| Model | 96083731 |
$2,773.33
Each
Free Shipping orders over $100
Grundfos 96083762 CRN 3-13 A-P-G-E-HQQE 3PH 3HP TEFC 60HZ
| Brand | Grundfos |
| Model | 96083762 |
$4,177.71
Each
Free Shipping orders over $100
Grundfos 96082093 CR 1-4 A-FGJ-A-E-HQQE 0.5HP 60HZ 56C Pump End Only
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082093 |
$1,163.50
Each
Free Shipping orders over $100
Grundfos 96083211 CR 3-8 A-FGJ-A-E-HQQE 1PH 1.5HP TEFC 60HZ
| Brand | Grundfos |
| Model | 96083211 |
$2,045.06
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more