We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear M1-D012-0100-A04-LN-NTP Actuator, M-Track, 12 Vdc, 100 lbf, Connector, Special
MODEL M1-D012-0100-A04-LN-NTP
$451.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Special
- Optional potentiometer can provide positional location feedback.
- Special
- Special
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric Pack-Con male 8911773 with terminal 6294511 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Protection, End-of-stroke | Electronic |
| Protection, Overload | None |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | -20 °F |
| Temperature Min | 150 °F |
| Temperature monitoring | Yes |
| UPC Number | 889208145023 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 2 lb |
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 100 lbf |
| Load, Static, Max | 300 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFTRST20WNL |
| Brand | Pramet |
| Model | 7809782 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | SMSW 48 -SS |
| Brand | Dixon |
| Model | 31090420 |
| Brand | HKK Chain |
| Model | AADC080R1A |
| Brand | FK Bearing |
| Model | RJMX12T |
| Brand | Enerpac |
| Model | BSH7519 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more