Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XP2.0G05-12V-18 B-Track Linear Actuator, 12 Vdc, 600 lbf force, 18 in stroke. Extended performance variant with special connector for heavy-duty factory automation applications.
MODEL K2XP2.0G05-12V-18
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 457.20 mm / 18.00 in |
| Protection, End of Stroke | Potentiometer output limits |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Voltage Tolerance | 10-16 VDC |
| Maximum Current Draw | 25.0 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | 10" DT04-6P |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 2,670 N / 600 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 67.82 mm/s / 2.67 in/s |
| Min Speed | 25.40 mm/s / 1.00 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
NoTrax 231S0036GY Non Absorbent Scraper Entrance Mat Prelude, 231 3X6 Gray
| Brand | NoTrax |
| Model | 231S0036GY |
$115.20
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0252.2061X30 ADJUSTABLE HANDLE ECO SIZE:2 M06X30 PLASTIC BLACK RAL7021 COMP:STEEL
| Brand | Kipp |
| Model | K0252.2061X30 |
$8.32
Each
Free shipping
$7,130.30
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 12405-010 12-24 BH5 Thredfloer FT. PT. REMOVED BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 12405-010 |
$17.44
Each
Free shipping
NoTrax 755S0023OR Floor Protector Mat Niru, Versa Runner, 755 2X3 Orange
| Brand | NoTrax |
| Model | 755S0023OR |
$50.32
Each
Free shipping
Telemecanique XUGH003537
| Brand | Telemecanique |
| Model | XUGH003537 |
Call for pricing
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more