Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G05-24V-BR-24 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 300 lbf, 24 in stroke. Extended Performance variant with bracket mount. Designed for industrial automation and positioning applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2EP1.0G05-24V-BR-24
$1,529.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 609.60 mm / 24.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | None |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 1,335 N / 300 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 71.12 mm/s / 2.80 in/s |
| Min Speed | 40.64 mm/s / 1.60 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Gates QD4/3V14.00 is a Super HC V-Belt Sheave with 4 grooves, 14.00" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. Designed for industrial drives using Super HC V-belts, it features a QD bushing bore for secure mounting and easy installation. The sheave is precision-machined for reliable power transmission.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD4/3V14.00 |
$545.47
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear M1-D012-0025-A04-LN-M Actuator, M-Track, 12 Vdc, 25 lbf, Connector.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | M1-D012-0025-A04-LN-M |
Call for pricing
Gates 77873879 T20-100-25M-LLUK
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-100-25M-LLUK |
$200.41
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear K2EP1.5G20-24V-BRL-12 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 1200 lbf, 12 in stroke, with bracket mount and long bracket.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2EP1.5G20-24V-BRL-12 |
$1,585.96
Each
Free Shipping orders over $100
Gates QD5/3V19.00 is a Super HC V-Belt Sheave with 5 grooves, 19.00" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. Designed for industrial drives requiring high power transmission with compact sheave diameters. The QD bushing bore allows quick installation and secure mounting on standard QD bushings.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD5/3V19.00 |
$893.94
Each
Free Shipping orders over $100
Gates QD4/3V33.50 is a Super HC V-Belt Sheave with 4 grooves, 33.50" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. It features a QD bushing bore for secure mounting on standard QD bushings. Designed for industrial drives requiring high-capacity narrow-wedge belt systems.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD4/3V33.50 |
$2,170.90
Each
Free Shipping orders over $100
Gates QD4/3V6.90 is a Super HC V-Belt Sheave with 4 grooves, 6.90" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. Designed for industrial drives using Super HC V-belts, it features a QD bushing bore for secure mounting and easy installation. The sheave is precision-machined for reliable power transmission.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD4/3V6.90 |
$209.21
Each
Free Shipping orders over $100
$0.90
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more