Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG30-12V-12R90 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 2800 lbf force, 12 in stroke, rear adapter at 90°, connector.
MODEL K2XG30-12V-12R90
$1,418.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Rear adapter at 90° |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 889208299993 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 19.89 in |
| [S] | 12 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 2800 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
CPR-WDK AH1201GYM SW Tog SP 15A 120V AutoGrd B&S GY MOD
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH1201GYM |
$14.83
Each
Free shipping
KIPP K2127.15311A1X40 Cam Lever Adjustable Size 1 10-32X40 A=71.5 B=22 Polyamide Black Comp: Stainless Steel
| Brand | Kipp |
| Model | K2127.15311A1X40 |
$25.45
Each
Free shipping
713KSSN/L PosiGrip Para Aramid/Steel Shell Black Foam Nitrile Coated Palm
| Brand | PIP |
| Model | 713KSSN/L |
$11.39
Each
Free shipping
Call for pricing
$149.73
Each
Free Shipping orders over $100
GPI 133511-02 ASSEMBLY CABINET BASE AC ELECTRIC FUEL TRANSFER VANE PUMPS GPRO
| Brand | GPI |
| Model | 133511-02 |
$667.00
Each
Free Shipping orders over $100
$205.69
Each
Free Shipping orders over $100
Siemens 3RV1901-1AB1
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV1901-1AB1 |
$49.50
Each
Free shipping
Reviews