Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G10-24V-BR-06R90 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 600 lbf force, 6 in stroke, with connector and rear adapter at 90°. Extended Performance variant for higher load capacity in factory automation applications.
MODEL K2EP1.0G10-24V-BR-06R90
$1,422.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Rear adapter at 90° |
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 889208301207 |
| Voltage | 24 Vdc |
| Weight | 10 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 12.32 in |
| [S] | 6 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$3,010.02
Each
Free Shipping orders over $100
Flowtrend 105371 9611922165 LKHP 40 50 60 Pmp Sv Kt SC/SC/FPM
| Brand | Flowtrend |
| Model | 9611922165 |
$1,009.81
Each
Free Shipping orders over $100
$1,589.00
Each
Free Shipping orders over $100
Gates P62-3M-06AL is a PowerGrip HTD sprocket with 62 teeth, 3M pitch, and 6 mm face width. Designed for synchronous drives requiring positive engagement and zero-slip torque transmission. The aluminium hub construction provides lightweight, corrosion-resistant performance in precision motion-control applications.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | P62-3M-06AL |
$79.21
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free shipping
$2,905.26
Each
Free Shipping orders over $100
$126.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more