We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO08A-XS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 0.5 in bore, Open type, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion resistant, Integral wiper both ends, Black anodize finish. Use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPBO08A-XS
$148.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Open Pillow blocks are for use with CONTINUOUS supported shafting
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Aluminum is black oxide coated (not pictured)
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Black Oxide | Black Anodize |
| Closed/Open | Open |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| Use with shafting Class | Class L |
| Weight | 0.2 lb |
| Wipers, Seals | Integral Wiper both ends |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.5 in |
| [A] | 2 in |
| [A2] | 1.38 in |
| [Alpha] | 30 ° |
| [B] | 1.5 in |
| [E] | 0.313 in |
| [E1] | 1.688 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 1 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F1] | 0.25 in |
| [G] | 0.69 in |
| [G1] | 0.84 in |
| [G2] Access for Lubrication | Oil Lubricant Fitting |
| [H] | 0.687 in |
| [H] Tolerance | ± 0.003 in |
| [H1] | 1.13 in |
| [N] | 0.16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 1940 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | System Plast |
| Model | NB4-R320 |
| Brand | Balax |
| Model | 12422-00T |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more