HD12B100-0150CNO3MPM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear HD12B100-0150CNO3MPM Electrak HD linear actuator, 12 Vdc, 10000 N (2248 lbf) force, 150 mm stroke, CAN bus J1939 and open loop speed control, 5000 mm cable, flying leads, front and rear adapter rotated 90°, 9 mm/s full load travel rate.
MODEL HD12B100-0150CNO3MPM
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Salt spray tested for 200 hours.
  • RoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
  • Integrated manual override.
  • Standard anti-rotation actuation.
  • Integrated thermal overload protection.
  • 25% Duty Cycle @ 25 degrees C
Specifications
SpecificationsValue
Adapter PositionFront and Rear Adapter rotated 90°
Anti-rotationYes
Brakewith Brake
Cable length5000 mm
CertificationRoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
ConnectionFlying Leads
End Play, Max1.2 mm
IP RatingIP67/IP69K/IP66 (Dynamic)
Manual OverrideYes
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Motor ControlJ1939 CAN bus
Nominal Stroke150 mm
Protection, End-of-strokeElectronic
Protection, OverloadElectronic
Screw TypeBall
Temperature Max85 °C
Temperature Min-40 °C
Temperature monitoringYes
Voltage12 Vdc
Voltage Tolerance9 - 16 Vdc
Dimensions
DimensionValue
[A]376.4 mm
[B1]13.4 mm
[B2]21.6 mm
[B3]25.4 mm
[B4]12.2 E9 mm
[C1]23.9 mm
[C2]30 mm
[C3]30.2 mm
[C4]M12x1.75
[C5]19 mm
[C6]35 mm
[L]419.8 mm
[S]150 mm
Performance
PerformanceValue
Current Draw @ no load/max. Load3 A / 18 A
Duty Cyle15 %
Load, Dynamic10000 N
Load, Static, Max18000 N
Restraining Torque0 Nm
Salt Spray Resistance500 h
Travel Rate @ Full Load9 mm/s
Travel Rate @ No Load11 mm/s
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
SKU: 1823840
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Reviews
Great pricing. Thanks.
Bearing purchase
5.8 inch actuator