HD24B100-0100ELX2NPS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear HD24B100-0100ELX2NPS Electrak HD linear actuator, 24 Vdc, 10000 N (2248 lbf) force, 100 mm stroke, 9 mm/s full load travel rate. Includes end-of-stroke indication output and EXX control, 1500 mm cable with flying leads, standard 0° adapter. IP66/IP67 rated for heavy-duty industrial applications.
MODEL HD24B100-0100ELX2NPS
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Salt spray tested for 200 hours.
  • RoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
  • Integrated manual override.
  • Standard anti-rotation actuation.
  • Integrated thermal overload protection.
  • 25% Duty Cycle @ 25 degrees C
Specifications
SpecificationsValue
Adapter PositionAdapter at 0° (Standard)
Anti-rotationYes
Brakewith Brake
Cable length1500 mm
CertificationRoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
ConnectionFlying Leads
End Play, Max1.2 mm
IP RatingIP67/IP69K/IP66 (Dynamic)
Manual OverrideYes
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Motor ControlNone
Nominal Stroke100 mm
Protection, End-of-strokeElectronic
Protection, OverloadElectronic
Screw TypeBall
Temperature Max85 °C
Temperature Min-40 °C
Temperature monitoringYes
Voltage24 Vdc
Voltage Tolerance18 - 32 Vdc
Dimensions
DimensionValue
[A]326.4 mm
[B1]13.4 mm
[B2]21.6 mm
[B3]25.4 mm
[B4]12.2 E9 mm
[B5]8.2 mm
[C1]23.9 mm
[C2]30 mm
[C3]30.2 mm
[C4]M12x1.75
[C5]19 mm
[C6]35 mm
[L]369.8 mm
[S]100 mm
Performance
PerformanceValue
Current Draw @ no load/max. Load1.5 A / 9 A
Duty Cyle15 %
Load, Dynamic10000 N
Load, Static, Max18000 N
Restraining Torque0 Nm
Salt Spray Resistance500 h
Travel Rate @ Full Load9 mm/s
Travel Rate @ No Load11 mm/s
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Reviews
Great pricing. Thanks.
12 volt motor
President
5.8 inch actuator