HD24B100-0450LLX1EES
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear HD24B100-0450LLX1EES Electrak HD linear actuator, 24 Vdc, 10000 N (2248 lbf) force, 450 mm stroke, 9 mm/s full load travel rate. Includes low-level signal motor switching, end-of-stroke indication output, and EXX control. Cable length 300 mm with flying leads and standard 0° adapter.
MODEL HD24B100-0450LLX1EES
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Salt spray tested for 200 hours.
  • RoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
  • Integrated manual override.
  • Standard anti-rotation actuation.
  • Integrated thermal overload protection.
  • 25% Duty Cycle @ 25 degrees C
Specifications
SpecificationsValue
Adapter PositionAdapter at 0° (Standard)
Anti-rotationYes
Brakewith Brake
Cable length300 mm
CertificationRoHS and REACH (EU) certified. CE compliant.
ConnectionFlying Leads
End Play, Max1.2 mm
IP RatingIP67/IP69K/IP66 (Dynamic)
Manual OverrideYes
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Motor ControlPLC Compatible
Nominal Stroke450 mm
Protection, End-of-strokeElectronic
Protection, OverloadElectronic
Screw TypeBall
Temperature Max85 °C
Temperature Min-40 °C
Temperature monitoringYes
Voltage24 Vdc
Voltage Tolerance18 - 32 Vdc
Weight9.1 kg
Dimensions
DimensionValue
[A]670 mm
[B1]13.4 mm
[B2]21.6 mm
[B4]12.8 mm
[C1]17.5 mm
[C2]10.9 mm
[C4]12.8 mm
[L]694.3 mm
[S]450 mm
Performance
PerformanceValue
Current Draw @ no load/max. Load1.5 A / 9 A