36-W-243-7DB-PB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
StrongHold 36-W-243-7DB-PB Industrial Uniform Cabinet with Seven Drawers 36x24x72 3 Shelves
MODEL 36-W-243-7DB-PB
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800-880-2625
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Dimensions
36"x24"x72"
Drawers
7
Drawers Capacity
400 lbs
Overall Height
78"
Shelves
3
This Strong Hold uniform cabinet is built to support your toughest industrial storage needs. Made with 12 GA steel, the cabinet stands at 78 in. H x 36 in. W x 24 In. D. The structural strength of our all-welded, wrap around body reduces the number of welds and the need for bolts. This cabinet features 3 adjustable shelves and 7 drawers. Additionally, there is a hanger rod with plenty of room for your jacket and uniform as well as pegboards lining the doors to hang tools and hooks.Your equipment is secured by a 3-point locking system. The cast steel handle is compatible with standard padlocks and can also be equipped with a digital keypad for keyless entry. 8 GA leaf hinges support the full-length doors with stainless steel hinge pins. These hinge pins ensure rust free, smooth operations. The 7 GA legs feature floor anchoring plates and stand at 6 in. tall, allowing for smooth forklift transportation.Shipped fully assembled, this cabinet is immediately ready for use. We are a Veteran Owned Small Business, proudly manufacturing our products in the USA. The quality and durability of Strong Hold products is unmatched and backed by a 99-year warranty.