86-24-2TPL-16DB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
StrongHold 86-24-2TPL-16DB Industrial Locker with Drawers 98x24x72 12 Shelves
MODEL 86-24-2TPL-16DB
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800-880-2625
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Dimensions
98"x24"x72"
Drawers
16
Drawers Capacity
400 lbs
Overall Height
78"
Shelf Capacity
775 lbs
Shelves
12
This Strong Hold 8 compartment locker is built to support your industrial workplace storage needs. Made with 12 GA steel, the double-tier locker stands at 78 in. H x 98 in. W x and 24 in. D. This locker features 12 shelves that have a load capacity of 600 lbs each. Additionally, there are 2 drawers each with a weight capacity of 400 lbs in each of the 8 compartments.Your personal belongings are secured by a 3-point locking system. The cast steel handle is compatible with standard padlocks and can also be equipped with a digital keypad for keyless entry. 8 GA leaf hinges support the doors with stainless steel hinge pins. These hinge pins ensure rust free, smooth operations. The 7 GA legs feature floor anchoring plates and stand at 6 in. tall, allowing for smooth forklift transportation.Shipped fully assembled, this locker is immediately ready for use. We are a Veteran Owned Small Business, proudly manufacturing our products in the USA. The quality and durability of Strong Hold products is unmatched and backed by a 99-year warranty.