106-24-2TPL-20DB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
StrongHold 106-24-2TPL-20DB Industrial Locker with Drawers 122x24x72 20 Shelves
MODEL 106-24-2TPL-20DB
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800-880-2625
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Dimensions
122"x24"x72"
Drawers
20
Drawers Capacity
400 lbs
Overall Height
78"
Shelf Capacity
775 lbs
Shelves
20
This Strong Hold 10 compartment locker is built to support your industrial workplace storage needs. Made with 12 GA steel, the double-tier locker stands at 78 in. H x 122 in. W x and 24 in. D. This locker features 12 shelves that have a load capacity of 600 lbs each. Additionally, there are 2 drawers each with a weight capacity of 400 lbs in each of the 10 compartments.Your personal belongings are secured by a 3-point locking system. The cast steel handle is compatible with standard padlocks and can also be equipped with a digital keypad for keyless entry. 8 GA leaf hinges support the doors with stainless steel hinge pins. These hinge pins ensure rust free, smooth operations. The 7 GA legs feature floor anchoring plates and stand at 6 in. tall, allowing for smooth forklift transportation.Shipped fully assembled, this locker is immediately ready for use. We are a Veteran Owned Small Business, proudly manufacturing our products in the USA. The quality and durability of Strong Hold products is unmatched and backed by a 99-year warranty.