Rexnord LBP883TK7.5 883TAB LBP TableTop chain, 7.5 in (190.5 mm) wide, 1.5 in (38.1 mm) pitch, side-flexing, low backline pressure surface, tan low friction material (LF), stainless steel pins, 625 lbs (2775 N) chain strength.
MODEL 10177548
BRAND
SKU
521326
WEIGHT
2.300 lb
UOM
per foot
UPC
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Prices are subject to change
Select Quantity(50 minimum)
GET A QUOTE
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Chain Material
LF
Chain Material Description
Tan Low Friction
Chain Number
883TAB LBP
Chain Pitch (in)
1.5 in
Chain Pitch (mm)
38.1 mm
Chain Strength (lbs)
625 lb
Chain Strength (N)
2775 N
Chain Width (in)
7.5 in
Chain Width (mm)
190.5 mm