Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 10206 Capacity 6600 lbs (3 t) /30kN F3 Transport Dolly
MODEL 10206
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$564.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
| Load capacity | 6,600 lbs (3 t) /30kN |
|---|---|
| Contact surface per cassette and swivel plate | 5.9 x 5.9" / 150 x 150 mm |
| Swivel plate / steering angle | - |
| Loading height | 4.3" (110 mm) |
| Roller amount / size | 4 / 85x85mm |
| Steering handlebar | - |
| Connecting bar, adjustable | 11.8 - 39.4" / 300 - 1000 mm |
| Dimensions LxW | - |
| Weight | 31 lbs (14 kg) |
| Total load capacity per set | F3 + L3: 13,200 lbs (6 tons) |
Chicago-Latrobe 57726 SET 114 PC FRAC/WIRE/MM
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 57726 |
$422.42
Each
Free Shipping orders over $100
TURCK B8151-0 Connector
| Brand | Turck |
| Model | B8151-0 |
$39.60
Each
Free shipping
Reviews