Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 10182 Capacity 22000lbs.(10t)/100kN V10 Hydraulic Toe Jack
MODEL 10182
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$2,355.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Features
- Forged, steel safety toe; which is more durable than cast steel
- Same capacity on the toe and the head
- Ability to operate with the manual lift or a hydraulic pump
Specifications
| Load capacity | 22,000lbs.(10t)/100kN |
|---|---|
| Stroke | 6.3" (160 mm) |
| Loading height | Toe min 0.8" (20 mm) / Toe max 6.9" (175 mm) / Top Plate 12.2" (310 mm) |
| Top plate LxW | 3.1 x 2.8" (80 x 72 mm) |
| Lift toe positions | 4 |
| Working pressure | 7,542 psi (520 bar) |
| Dimensions LxWxh | 13.3 x 9.3 x 12.2" / 339 x 237 x 310 mm |
| Weight | 71 lbs (32 kg) |
Cutler Hammer E57SAL30A2
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E57SAL30A2 |
Call for pricing
Telemecanique XSPN05122
| Brand | Telemecanique |
| Model | XSPN05122 |
Call for pricing
JET 5782172 Rip Fence For 14" Vertical Bandsaws
| Brand | JET Tools |
| Model | 5782172 |
$205.65
Each
Free Shipping orders over $100
$22.92
Each
Free shipping
$143.32
Each
Free Shipping orders over $100
Lenox 30374500G KITS-H/S KIT 500G GEN PURP 5 SIZES
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 30374500G |
$186.59
Each
Free Shipping orders over $100
Cooper Eaton AH8300LAM ReceptacleHG Dup20A125V 2P3W StrB/Swire MOD LA
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH8300LAM |
$30.56
Each
Free shipping
GKS 14007 GKS ROBOT 40 Remote Operated Battery Operated
| Brand | GKS |
| Model | 14007 |
$89,500.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews