Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 10184 Capacity 44000lbs.(20t)/200Kn V20 Hydraulic Toe Jack
MODEL 10184
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$4,367.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Features
- Forged, steel safety toe; which is more durable than cast steel
- Same capacity on the toe and the head
- Ability to operate with the manual lift or a hydraulic pump
Specifications
| Stroke | 6.3" (160 mm) |
|---|---|
| Loading height | Toe min 1.2" (30 mm) / Toe max 6.7" (170 mm) / Top Plate 12.8" (325 mm) |
| Top plate LxW | 4.6 x 4.2" (120 x 110 mm) |
| Lift toe positions | 3 |
| Working pressure | 7, 542 psi (520 bar) |
| Dimensions LxWxh | 16.7 x 12.8 x 12.8" / 425 x 325 x 325mm |
89306/L Extreme Work Strike ProteX with X-flex
| Brand | PIP |
| Model | 89306/L |
$21.27
Each
Free shipping
Rosta 01041012 DO-A 38 x 120 ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 01041012 |
$174.40
Each
Free Shipping orders over $100
Gates BK26.1/2 is a Light Duty V-Belt Sheave with a single groove, 2.6" outside diameter, B section, and 1/2" finished bore. Designed for fractional-horsepower drives in light industrial and agricultural equipment. Cast-iron construction provides reliable performance in low-torque applications.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BK26.1/2 |
$30.33
Each
Free shipping
$28.02
Each
Free shipping
BALAX 12866-016 1/4-28 BH6 Thredfloer FT. PT. REMOVED NITRIDE & STEAM OXIDE
| Brand | Balax |
| Model | 12866-016 |
$18.90
Each
Free shipping
Rosta 07021005 AU 45L ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 07021005 |
$261.49
Each
Free Shipping orders over $100
Regal 095200PS M2.5 x .45 6H Double End With Handle Working Thread Plug Gage Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 095200PS |
$211.52
Each
Free Shipping orders over $100
$628.48
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews