Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 13818 Capacity 26400 lbs. (12 t) /1200kN RL12 Rotating Dolly
MODEL 13818
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$6,300.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Features
- 360- degree movement due to special bearings
- Durable, non-marking rollers
- Low loading height (3.9")
Specifications
| # of rollers | 5 |
|---|---|
| Size of roller diameter x length in mm | ø85x140 |
| Load capacity | 26,400 lbs. (12 t) /1200kN |
| Size of rubber pad | ∅ 9.8" (250 mm) |
| Roller amount / dimensions | 5 / 3.3x5.5" (85x140 mm) |
| Loading height | 7.2" (183 mm) |
| Dimensions LxW | 38.6 x 32.1 x 7.2" / 981 x 815 x 183 mm |
| Weight | 408 lbs. (185 kg) |
Bevel Tools 9400003 Guide bearing xx-06
| Brand | Bevel Tools |
| Model | 9400003 |
$23.31
Each
Free shipping
$8.72
Each
Free shipping
Siemens 3TX4422-1A
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3TX4422-1A |
$90.00
Each
Free shipping
BALAX 13265-01C 5/16-24 BH5 Thredfloer FT. PT. REMOVED TICN
| Brand | Balax |
| Model | 13265-01C |
$29.89
Each
Free shipping
$97.10
Each
Free shipping
Bevel Tools 7105000 Bevel Mite Router Head 30-06 STL
| Brand | Bevel Tools |
| Model | 7105000 |
$105.47
Each
Free Shipping orders over $100
$1,357.54
Each
Free Shipping orders over $100
$995.39
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews