Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 11771 Capacity 88000 lbs (40 t) /400kN L40 Transport Dolly
MODEL 11771
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$8,161.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
| Load capacity | 88, 000 lbs (40 t) /400kN |
|---|---|
| Contact surface per cassette and swivel plate | - |
| Swivel plate / steering angle | ∅ 9.8" (250 mm) / ± 90° |
| Loading height | 7.1" (180 mm) |
| Roller amount / size | 16 / 140x85mm |
| Steering handlebar | 63.8" (1620 mm) |
| Connecting bar, adjustable | - |
| Dimensions LxW | 47.4 x 33.7" / 1204 x 855 mm |
| Total load capacity per set | - |
$88.22
Each
Free shipping
BALAX 52076-01T M10 x 1.5 BD6 15 degree SPFL Thredshaver FT. PT. REMOVED TIN
| Brand | Balax |
| Model | 52076-01T |
$53.88
Each
Free shipping
Call for pricing
Rosta 01101016 DW-A 15 x 25 ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 01101016 |
$45.89
Each
Free shipping
$1,622.70
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 15008-000 7/8-9 BH8 Thredfloer BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 15008-000 |
$104.74
Each
Free Shipping orders over $100
$20.32
Each
Free shipping
KIPP K2120.2501108 Cam Lever Size 2 D=M08 A=96 B=33.3 Aluminum Black RAL9005 Powder-Coated Comp: Steel
| Brand | Kipp |
| Model | K2120.2501108 |
$15.17
Each
Free shipping
Reviews