Rexnord MR820K4.5 820 Series TableTop chain with 4.5 in (114.3 mm) width, 1.5 in (38.1 mm) pitch, solid top surface, black melt resistant material, straight running design, and stainless steel pins. Chain strength 365 lbs (1621 N).
MODEL 10178012
BRAND
SKU
846004
WEIGHT
0.690 lb
UOM
per foot
UPC
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Prices are subject to change
Select Quantity(400 minimum)
GET A QUOTE
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Chain Material
MR
Chain Material Description
Black Melt Resistant
Chain Number
820
Chain Pitch (in)
1.5 in
Chain Pitch (mm)
38.1 mm
Chain Strength (lbs)
365 lb
Chain Strength (N)
1621 N
Chain Width (in)
4.5 in
Chain Width (mm)
114.3 mm