WHT1505-12F1E20
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Rexnord WHT1505-12F1E20 is a 1505 series MatTop conveyor chain assembly with a 12" width, 0.5" pitch, and 1" flight height. Constructed from white acetal (food-grade) material, this chain is 20 pitches long (10.0") and includes a 1" notch. Designed for conveying applications requiring FDA-compatible surfaces.
MODEL WHT1505-12F1E20
BRAND
SKU
846964
each
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
1500 series chains are 15mm pitch and are 0.34 inches high. They are also nose-over capable for tight end to end transfers Solid Top chains have a smooth top and are versatile enough to convey everything from individual units as well as packaged and cased goods. Chain is available in different chain materials for different friction, wear, and speed characteristics. Chain is designed to operate on standard 1500 series sprockets for true chain/sprocket interaction.