WLT5996-12F3E8
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Rexnord WLT5996-12F3E8 is a 5996 series MatTop conveyor chain assembly with a 12" width, 2.0" pitch, 3" flight height, and 8 pitches (16.0" total length). The white low-temperature acetal material is suitable for cold-environment applications. This modular plastic chain provides a flat conveying surface for product handling in packaging and food processing lines.
MODEL WLT5996-12F3E8
BRAND
SKU
849962
each
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
5990 series chains are 2.25 inch pitch and are 0.72 inches high. Perforated Top chains have a series of openings for air flow and or drainage. These chains are versatile enough to convey everything from individual units as well as packaged and cased goods. Chain is available in different chain materials for different friction, wear, and speed characteristics. Chain is designed to operate on standard 5996 series sprockets for true chain/sprocket interaction.