WLT5996-18F2E5A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Rexnord WLT5996-18F2E5A TableTop chain conveyor, 18 in wide, white low-temperature acetal material, 2 in pitch, 0.5 in flight height, 5 pitches long. Suitable for cold-environment conveying applications.
MODEL WLT5996-18F2E5A
BRAND
SKU
854132
each
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
5990 series chains are 2.25 inch pitch and are 0.72 inches high. Perforated Top chains have a series of openings for air flow and or drainage. These chains are versatile enough to convey everything from individual units as well as packaged and cased goods. Chain is available in different chain materials for different friction, wear, and speed characteristics. Chain is designed to operate on standard 5996 series sprockets for true chain/sprocket interaction.