Bell & Gossett E-1510-3EB-SS-11 is a Series 1510 base-mounted centrifugal pump with 15 HP, 1800 RPM, 208-230/460V, 254T frame motor, and 11" impeller. This stainless steel pump handles up to 175 psi and 225°F for hydronic HVAC systems.
MODEL E-1510-3EB-SS-11
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
HP
15
Max Pressure (psi)
175
Max Temperature (F)
225
Rated Voltage
208-230/460
RPM
1800
Key Features
|---|---|
Applications
|---|---|
Benefits
Belden UJ-HD1000x500K Single Universal Joint 3.375 inch long 0.995 inch wide 1/8 x 1/16 inch keyway Alloy Steel 1/4-20x3/16 set screw