We never sell your data to third parties
Berliss BSP-177V - Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1-3/8 in Inside Dia, 2.062 in OD Seal Head, 2 in OD Mati
MODEL BSP-177V
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$63.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Elastomers Material
FKM
I.D.
1-3/8 in
Mating Ring Material
Ceramic
Mating Ring Outside Diameter
2 in
Mating Ring Thickness
0.437 in
Metal Parts Material
Stainless Steel
Pressure Rating
230 psi
Primary Ring Material
Carbon
Seal Head Outside Diameter
2.062 in
Spring Material
304/316 Stainless Steel
Temperature Rating
400 °F
Type
Type 21 Standard
Berliss Berliss&Trade; BSP-177V
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1-3/8 in Inside Dia, 2.062 in OD Seal Head, 2 in OD Mating Ring, 0.437 in THK Mating Ring, FKM Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ceramic Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 400 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ceramic |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | FKM |
| Mating Ring Thickness | 0.437 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 2 in |
| Seal Head Outside Diameter | 2.062 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 400 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 1-3/8 in |
| Type | Type 21 Standard |
Packaging:
- Weight: 0.35 lb
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA