We never sell your data to third parties
Berliss BSP-2088 - Mechanical Seal Assembly, Type 2 Standard, 2-1/4 in Inside Dia, 3-3/8 in OD Seal Head, 3-1/8 in OD M
MODEL BSP-2088
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$186.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
Buna
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
1.688 in
Pressure Rating
350 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
3.375 in
Seat OD
3.125 in
Seat Seal Type
Cup
Seat Thickness
0.562 in
Shaft Diameter
2-1/4 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Ni-resist
Temperature Rating
225 °F
Type
2
Berliss Berliss&Trade; BSP-2088
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 2 Standard, 2-1/4 in Inside Dia, 3-3/8 in OD Seal Head, 3-1/8 in OD Mating Ring, 0.562 in THK Mating Ring, Buna-N Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ni-Resist Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 200 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ni-Resist |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | Buna-N |
| Mating Ring Thickness | 0.562 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 3-1/8 in |
| Seal Head Outside Diameter | 3-3/8 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 2-1/4 in |
| Type | Type 2 Standard |
Packaging:
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
| Brand | Balax |
| Model | 18650-000 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451069 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-764036 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | XSDH603629 |