We never sell your data to third parties
Berliss BSP-235E - Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1 in Inside Dia, 1.687 in OD Seal Head, 1-5/8 in OD Mati
MODEL BSP-235E
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$36.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
EPR
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
1 in
Pressure Rating
150 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
1.687 in
Seat OD
1.625 in
Seat Seal Type
Cup
Seat Thickness
0.437 in
Shaft Diameter
1 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Ceramic
Temperature Rating
300 °F
Type
21
Berliss Berliss&Trade; BSP-235E
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1 in Inside Dia, 1.687 in OD Seal Head, 1-5/8 in OD Mating Ring, 0.437 in THK Mating Ring, EPDM Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ceramic Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 300 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ceramic |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | EPDM |
| Mating Ring Thickness | 0.437 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Seal Head Outside Diameter | 1.687 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 300 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 1 in |
| Type | Type 21 Standard |
Packaging:
- Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
SKU: 5212566
X304 john deere front wheel bearings
PERFECT FIT!!! Like original Very prompt delivery. Thanks.
Read moreSKU: 5217149
Great service!
Ordered a pump seal, Great price and quick shipping, and free shipping! Great experience
Read moreSKU: 5216384
Bearing order was great!
Order was filled perfectly, bearings were as advertised. Shipped in a very timely manner. Thank you.
Read more| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | 2909C.75 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7633W-BOX |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | GDB-1 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02152117UL |
SKU: 5212566
X304 john deere front wheel bearings
PERFECT FIT!!! Like original Very prompt delivery. Thanks.
Read moreSKU: 5217149
Great service!
Ordered a pump seal, Great price and quick shipping, and free shipping! Great experience
Read moreSKU: 5216384
Bearing order was great!
Order was filled perfectly, bearings were as advertised. Shipped in a very timely manner. Thank you.
Read more