We never sell your data to third parties
Berliss BSP-855 - Mechanical Seal Assembly, Type 21, 2-1/8 in Inside Dia, 3 in OD Seal Head, 3 in OD Mating Ring, 0.56
MODEL BSP-855
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$252.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
Buna
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
1.687 in
Pressure Rating
150 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
3 in
Seat OD
2.875 in
Seat Seal Type
O-Ring
Seat Thickness
0.562 in
Shaft Diameter
2-1/8 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Ni-resist
Temperature Rating
225 °F
Type
21
Berliss Berliss&Trade; BSP-855
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 21, 2-1/8 in Inside Dia, 3 in OD Seal Head, 3 in OD Mating Ring, 0.562 in THK Mating Ring, Buna-N Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ni-Resist Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 200 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ni-Resist |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | Buna-N |
| Mating Ring Thickness | 0.562 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 3 in |
| Seal Head Outside Diameter | 3 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 2-1/8 in |
| Type | Type 21 |
Packaging:
- Weight: 0.95 lb
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA