We never sell your data to third parties
Berliss BSP-952 - Mechanical Seal Assembly, Type 6 Standard, 5/8 in Inside Dia, 1.218 in OD Seal Head, 1-1/4 in OD Mat
MODEL BSP-952
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$5.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
Buna
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
0.843 in
Pressure Rating
75 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
1.218 in
Seat OD
1.25 in
Seat Seal Type
Cup
Seat Thickness
0.406 in
Shaft Diameter
5/8 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Ceramic
Temperature Rating
225 °F
Type
6
Berliss Berliss&Trade; BSP-952
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 6 Standard, 5/8 in Inside Dia, 1.218 in OD Seal Head, 1-1/4 in OD Mating Ring, 0.406 in THK Mating Ring, Buna-N Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ceramic Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 200 deg F, 115 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ceramic |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | Buna-N |
| Mating Ring Thickness | 0.406 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 1-1/4 in |
| Seal Head Outside Diameter | 1.218 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Pressure Rating | 115 psi |
| Inside Diameter | 5/8 in |
| Type | Type 6 Standard |
Packaging:
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
SKU: 5216384
Bearing order was great!
Order was filled perfectly, bearings were as advertised. Shipped in a very timely manner. Thank you.
Read moreSKU: 5217149
Great service!
Ordered a pump seal, Great price and quick shipping, and free shipping! Great experience
Read moreSKU: 5212566
X304 john deere front wheel bearings
PERFECT FIT!!! Like original Very prompt delivery. Thanks.
Read more| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5983625 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0255.631217 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7622BK-BOX |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 4ASMCO11.2 |
SKU: 5216384
Bearing order was great!
Order was filled perfectly, bearings were as advertised. Shipped in a very timely manner. Thank you.
Read moreSKU: 5217149
Great service!
Ordered a pump seal, Great price and quick shipping, and free shipping! Great experience
Read moreSKU: 5212566
X304 john deere front wheel bearings
PERFECT FIT!!! Like original Very prompt delivery. Thanks.
Read more