We never sell your data to third parties
Berliss BSP-4436 - Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 2-1/8 in Inside Dia, 3 in OD Seal Head, 3 in OD Mating R
MODEL BSP-4436
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$198.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
Viton
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
1.687 in
Pressure Rating
150 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
3 in
Seat OD
3 in
Seat Seal Type
Cup
Seat Thickness
0.562 in
Shaft Diameter
2-1/8 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Ceramic
Temperature Rating
400 °F
Type
21
Berliss Berliss&Trade; BSP-4436
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 2-1/8 in Inside Dia, 3 in OD Seal Head, 3 in OD Mating Ring, 0.562 in THK Mating Ring, FKM Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Ceramic Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 400 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Ceramic |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | FKM |
| Mating Ring Thickness | 0.562 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 3 in |
| Seal Head Outside Diameter | 3 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 400 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 2-1/8 in |
| Type | Type 21 Standard |
Packaging:
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | R51FS25/64 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | GBLL-75 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0109.2121X40 |