We never sell your data to third parties
Berliss BSP-446E SC - Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1-3/4 in Inside Dia, 2-5/8 in OD Seal Head, 2-1/2 in OD
MODEL BSP-446E SC SC
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$164.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
EPR
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
1.375 in
Pressure Rating
150 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Silicon Carbide
Seal Head OD
2.625 in
Seat OD
2.5 in
Seat Seal Type
Cup
Seat Thickness
0.5 in
Shaft Diameter
1-3/4 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Silicon Carbide
Temperature Rating
300 °F
Type
21
Berliss Berliss&Trade; BSP-446E SC SC
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 21 Standard, 1-3/4 in Inside Dia, 2-5/8 in OD Seal Head, 2-1/2 in OD Mating Ring, 1/4 in THK Mating Ring, EPR Elastomer, Silicon Carbide Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Silicon Carbide Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 300 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Silicon Carbide |
| Elastomers Material | EPR |
| Mating Ring Thickness | 1/4 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 2-1/2 in |
| Seal Head Outside Diameter | 2-5/8 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 300 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 1-3/4 in |
| Type | Type 21 Standard |
Packaging:
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2G20-12V-BR-06R90 |