We never sell your data to third parties
Berliss BSP-477V TC - Mechanical Seal Assembly, Type 1 Standard, 2 in Inside Dia, 2-5/8 in OD Seal Head, 2-3/4 in OD Matin
MODEL BSP-477V TC
Contact supplier for technical support on: 973-992-4242
$319.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Elastomer Material
Viton
Metal Parts Material
Stainless Steel
Operating Height
2.125 in
Pressure Rating
350 psi
Retainer & Drive Material
Stainless Steel
Rotating Face Material
Carbon
Seal Head OD
2.625 in
Seat OD
2.75 in
Seat Seal Type
O-Ring
Seat Thickness
0.5 in
Shaft Diameter
2 in
Spring & Spring Holder Material
Stainless Steel
Stationary Seat Material
Tungsten
Temperature Rating
400 °F
Type
1
Berliss Berliss&Trade; BSP-477V TC
UPC: | UNSPSC: 40151700 | GTIN:
Gaskets & Packing > Shaft Sealing Devices > Pump Seals
Berliss Mechanical Seal Assembly, Type 1 Standard, 2 in Inside Dia, 2-5/8 in OD Seal Head, 2-3/4 in OD Mating Ring, 1/2 in THK Mating Ring, FKM Elastomer, Carbon Primary Ring, Stainless Steel Metal Parts, Tungsten Carbide Mating Ring, 304/316 Stainless Steel Spring, 400 deg F, 230 psi
Features:
- Unbalanced, bi-directional
Specs:
| Mating Ring Material | Tungsten Carbide |
|---|---|
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Elastomers Material | FKM |
| Mating Ring Thickness | 1/2 in |
| Mating Ring Outside Diameter | 2-3/4 in |
| Seal Head Outside Diameter | 2-5/8 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 400 deg F |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Inside Diameter | 2 in |
| Type | Type 1 Standard |
Packaging:
Certifications/Standards:
BSA | ICWM | MHIA | NCA
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6GK1901-1BB10-2AA0 |
| Brand | GPI |
| Model | 504000-72 |