We never sell your data to third parties
Pyramex Emerge SB7910D20 Safety Glasses Clear +2.0 Lens and Black Frame Emerge Safety Glasses Clear +2.0 Lens and Black Frame
MODEL SB7910D20
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$8.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable:No
features
Rubber Nosepiece
region
US and other markets
Pyramex Safety Products Pyramex SB7910D20
UPC: 814992006083 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Reader Eyewear
Pyramex® Safety Reading Glasses, Bi-Focal Lens, +2 Diopter, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Full Framed, Black Frame, Nylon Frame, Polycarbonate Lens, 99.9% UVA/UVB/UVC UV Protection, Non-Adjustable Temple, 13 mm Bridge, Specifications Met: ANSI Z87.1-2010
Features:
- Stylish dual lens with full eye protection, plano lens, prescription lens and full reader lens adaptable
- Soft nosepiece provides comfort for extended use
Specs:
| Frame Type | Full Framed |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2010 |
| Diopter | +2 |
| Bridge Size | 13 mm |
| UV Protection | 99.9% UVA/UVB/UVC |
| Temple Style | Non-Adjustable |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Size | Universal |
| Type | Bi-Focal Lens |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1-2010
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RT1036-1AK64-3MA0 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-413010 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 160-2MGT-09 |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more