We never sell your data to third parties
Pyramex Emerge SG7910D15 Safety Glasses Clear +1.5 Lens and Gray Frame Emerge Safety Glasses Clear +1.5 Lens and Gray Frame
MODEL SG7910D15
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$8.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
features
Rubber Nosepiece
region
US and other markets
Pyramex Safety Products Pyramex SG7910D15
UPC: 814992006052 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Safety Glasses
Pyramex Emerge Safety Eyewear, Dual Lens, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Clear +1.5 Lens, Wrap Around, Translucent Gray Frame, G300 Nylon Frame, Polycarbonate Lens, 99 % UV Protection, Spatula/Polycarbonate Temple, 13 mm Bridge, ANSI Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 Specifications Met
Features:
- Stylish dual lens with full eye protection, plano lens, prescription lens and full reader lens adaptable
- Soft nosepiece provides comfort for extended use
- Scratch-resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection
- Will accommodate an RX lens to the maximum of +3 to -3 diopters
- Plano lens, prescription lens, and full reader lens adaptable
Specs:
| Frame Type | Wrap Around |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 |
| Bridge Size | 13 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Spatula/Polycarbonate |
| Frame Color | Translucent Gray |
| Lens Color | Clear +1.5 |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | G300 Nylon |
| Size | Universal |
| Type | Dual Lens |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1 | CE EN166, NSZ 1337
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | NSI Industries |
| Model | ISR-250 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | RN-125-1200 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 9350S |
| Brand | MCR Safety |
| Model | WCCL2LFRL |
| Brand | Champion |
| Model | XL5-13/64 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 30/4DVR |
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more