We never sell your data to third parties
Pyramex G724T Low Profile Googles with Gray Anti-Fog Lens Low Profile Googles with Gray Anti-Fog Lens
MODEL G724T
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$5.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
3.228 in
Lens Size Vertical
2.047 in
Lens Thickness
0.079 - 0.087 in
Pyramex Safety Products Pyramex G724T
UPC: 814992001897 | UNSPSC: 46181804 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Protective Goggles & Accessories
Pyramex Chemical Splash Goggles, Low Profile, Anti-Fog/Anti-Scratch Lens Coating, Gray Lens, Anti-Glare Frame, Gray/Smoke Frame, PVC Frame, Polycarbonate Lens, Elastic Strap, Specifications Met: ANSI Z87.1, 99 % UV Protection, 21 mm Bridge
Features:
- Modern sport design
- Scratch resistant lens
- Indirect vent provides chemical splash protection
- Adjustable elastic band and soft PVC frame
Specs:
| Frame Type | Anti-Glare |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1 |
| Bridge Size | 21 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Frame Color | Gray/Smoke |
| Lens Color | Gray |
| Lens Coating | Anti-Fog/Anti-Scratch |
| Strap Material | Elastic |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | PVC |
| Type | Low Profile |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 2.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | CD460MIB7W |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCF211-34 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300577.24 |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more