We never sell your data to third parties
Pyramex G204 Clear Chemical Splash Goggles Clear Chemical Splash Goggles
MODEL G204
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$1.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
5.669 in
Lens Size Vertical
2.677 in
Lens Thickness
0.079 in
Pyramex Safety Products Pyramex G204
UPC: 814992004034 | UNSPSC: 46181804 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Protective Goggles & Accessories
Pyramex Protective Goggles, Indirect Vent, Universal Size, Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Clear Frame, PVC Frame, Polycarbonate Lens, Elastic Strap, Specifications Met: ANSI Z87.1-2010, 99 % UV Protection, Adjustable Temple
Features:
- Chemical splash goggle features vent caps to restrict influx of liquids
- Indirect venting to keep liquids out
- Versatile, can be worn over glasses
- Soft, flexible seal makes these a comfortable choice
Specs:
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2010 |
|---|---|
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Adjustable |
| Frame Color | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Strap Material | Elastic |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | PVC |
| Size | Universal |
| Type | Indirect Vent |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 2.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1-2010
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more| Brand | Pyramex |
| Model | SB7010SDT |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 7032X2 |
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more