We never sell your data to third parties
Pyramex G304T Clear H2X Anti-Fog Chemical Splash Goggles- Exceeds CSA Z94.3 standards Clear H2X Anti-Fog Chemical Splash Goggles- Exceeds CSA Z94.3 standards
MODEL G304T
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$5.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
5.906 in
Lens Size Vertical
2.992 in
Lens Thickness
0.087 in
Pyramex Safety Products Pyramex G304T
UPC: 814992004065 | UNSPSC: 46181804 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Protective Goggles & Accessories
Pyramex® Chemical Splash Goggles, Top Shelf, Universal Size, H2X Anti-Fog/Scratch Resistant Lens Coating, Clear Lens, Gray/Smoke Frame, PVC Frame, Polycarbonate Lens, Elastic Strap, Specifications Met: ANSI Z87.1, CE EN166 CSA Z94.3, 99 % UV Protection, Adjustable Temple, 42 mm Bridge
Features:
- Body tinted to reduce glare
- Scratch resistant lens
- Top shelf chemical splash goggle features generously sized heavy duty body and lens
Specs:
| Specifications Met | ANSI Z87.1, CE EN166 CSA Z94.3 |
|---|---|
| Bridge Size | 42 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Adjustable |
| Frame Color | Gray/Smoke |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | H2X Anti-Fog/Scratch Resistant |
| Strap Material | Elastic |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | PVC |
| Size | Universal |
| Type | Top Shelf |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 2.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1 | CE EN166 | CSA Z94.3
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | Pyramex |
| Model | S2540S |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | R8472124.00 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14ADV-3136-20 |
| Brand | Fasco |
| Model | C4D5010 |
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more