We never sell your data to third parties
Pyramex Intruder S4110S Safety Glasses Clear-Hardcoated Lens and Clear Temples Intruder Safety Glasses Clear-Hardcoated Lens and Clear Temples
MODEL S4110S
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$1.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
3.035 in
Lens Size Vertical
1.708 in
Lens Thickness
0.098 in
Pyramex Safety Products Pyramex S4110S
UPC: 814992008612 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Safety Glasses
Pyramex® Intruder® Safety Eyewear, Lightweight, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Frameless, Polycarbonate Frame, Polycarbonate Lens, 99 % UV Protection, Straight Back Temple, 17.27 mm Bridge, ANSI P Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 Specifications Met
Features:
- Superior comfort and fit
- Mini Intruder has all the great features of Intruder in a design better suited for smaller facial size
- Scratch-resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection
Specs:
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI P Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 |
| Bridge Size | 17.27 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Straight Back |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Size | Universal |
| Type | Lightweight |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1 | CE | CSA Certified
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreBrand
Pyramex
Model
SN4110S
| Brand | Pyramex |
| Model | S25ARCS |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | N3.53X039.7 |
| Brand | Champion |
| Model | 308M-18X2.5-B |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more