We never sell your data to third parties
Pyramex RVZ3110X4 Type R - Class 2 Hi-Vis Lime Safety Vest 4X Large Type R - Class 2 Hi-Vis Lime Safety Vest 4X Large
MODEL RVZ3110X4
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$12.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Pyramex Safety Products Pyramex RVZ3110X4
UPC: 814992006571 | UNSPSC: 46181507 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Clothing > High-Visibility Safety Vests, Harnesses & Bands > High Visibility Safety Vests
Pyramex Safety Vest, Lightweight, Series: RVZ31, 4XL Size, Hi-Viz Lime, 105 gsm Polyester Mesh, Silver Stripe, 34 in Chest, 30 in Length, Zipper Closure, 7 Pockets, ANSI Class: Class 3, Specifications Met: ANSI/ISEA 107-2015 Type R
Features:
- 2 in silver reflective material around waist
- 2 in silver reflective material applied vertically over shoulders
Specs:
| Specifications Met | ANSI/ISEA 107-2015 Type R |
|---|---|
| ANSI Class | Class 3 |
| Stripe Color | Silver |
| Number of Pockets | 7 |
| Closure Type | Zipper |
| Chest Size | 34 in |
| Size | 4XL |
| Material | 105 gsm Polyester Mesh |
| Color | Hi-Viz Lime |
| Type | Lightweight |
| Length | 30 in |
| Series | RVZ31 |
Packaging:
| Length | 14.0 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.6612 lb |
Certifications/Standards:
ANSI/ISEA 107-2015 Type R
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6301-ZZD-C3 |
| Brand | Smith Bearings |
| Model | YR-1-X |
| Brand | Harwal |
| Model | 10 x 22 x 05U41 |
| Brand | Harwal |
| Model | 42 x 50 x 08U41 |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more