We never sell your data to third parties
Pyramex RVHL2720BRL Type R - Class 2 Hi-Vis Orange Safety Vest with 5 Point Break Large Type R - Class 2 Hi-Vis Orange Safety Vest with 5 Point Break Large
MODEL RVHL2720BRL
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$13.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Pyramex Safety Products Pyramex RVHL2720BRL
UPC: 811907022459 | UNSPSC: 46181507 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Clothing > High-Visibility Safety Vests, Harnesses & Bands > High Visibility Safety Vests
Pyramex Safety Vest, Lightweight, Series: RVHL27, L Size, Hi-Viz Orange, 105 gsm Polyester Mesh, Silver Stripe, 26 in Chest, 26 in Length, Hook and Loop Closure, 2 Pockets, ANSI Class: Class 2, Specifications Met: ANSI/ISEA 107-2015 Type R
Features:
- 2 in silver reflective material with 4 in contrasting color trim
- 5-point breakaway hook and loop shoulders, sides and front closure
- Deep and wide inside pocket
Specs:
| Specifications Met | ANSI/ISEA 107-2015 Type R |
|---|---|
| ANSI Class | Class 2 |
| Stripe Color | Silver |
| Number of Pockets | 2 |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Chest Size | 26 in |
| Size | L |
| Material | 105 gsm Polyester Mesh |
| Color | Hi-Viz Orange |
| Type | Lightweight |
| Length | 26 in |
| Series | RVHL27 |
Packaging:
| Length | 14.0 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 1.0 in |
| 0.7054 lb |
Certifications/Standards:
ANSI/ISEA 107-2015 Type R
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FY-45 SD |
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more