We never sell your data to third parties
Pyramex RVHL2710BRX4 Type R - Class 2 Hi-Vis Lime Safety Vest with 5 Point Break 4X Large Type R - Class 2 Hi-Vis Lime Safety Vest with 5 Point Break 4X Large
MODEL RVHL2710BRX4
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$13.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable:No
Pyramex Safety Products Pyramex RVHL2710BRX4
UPC: 811907022428 | UNSPSC: 46181507 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Clothing > High-Visibility Safety Vests, Harnesses & Bands > High Visibility Safety Vests
Pyramex Safety Vest, Lightweight, Series: RVHL27, 4XL Size, Hi-Viz Lime, 105 gsm Polyester Mesh, Silver Stripe, 33-1/2 in Chest, 32 in Length, Hook and Loop Closure, 2 Pockets, ANSI Class: Class 2, Specifications Met: ANSI/ISEA 107-2015 Type R
Features:
- 2 in silver reflective material with 4 in contrasting color trim
- 5-point breakaway hook and loop shoulders, sides and front closure
- Deep and wide inside pocket
Specs:
| Specifications Met | ANSI/ISEA 107-2015 Type R |
|---|---|
| ANSI Class | Class 2 |
| Stripe Color | Silver |
| Number of Pockets | 2 |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Chest Size | 33-1/2 in |
| Size | 4XL |
| Material | 105 gsm Polyester Mesh |
| Color | Hi-Viz Lime |
| Type | Lightweight |
| Length | 32 in |
| Series | RVHL27 |
Packaging:
| Length | 14.0 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 1.0 in |
| 0.8378 lb |
Certifications/Standards:
ANSI/ISEA 107-2015 Type R
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2040-SS |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PW-207-H |
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more